Zakup grilla gazowego – jak wybrać ten właściwy? cz.1
Przed nami kolejny sezon grillowy, słońce coraz wyżej nad horyzontem a dni wieszczą zbliżającą się wiosnę i kolejny sezon grillowy. Odnawiam temat dotyczący zakupu grilla gazowego a ostatnie moje spotkanie z klientami dodatkowo inspiruje mnie do napisania kilku wskazówek jak rozsądnie podejść do zakupu grilla.
Po pierwsze budżet o nie ten temat zostawmy na koniec, ponieważ przy wyborze grilla ten aspekt powinien być brany pod koniec całego procesu wyboru grilla.
No to jeszcze raz:
Po pierwsze: Należy zadać sobie pytanie dla ilu osób będziemy jednocześnie grillowali?
Powinniśmy rozważyć ile osób powinien obsłużyć nasz grill, jeśli chcemy grillować na 2-4 osób to powinniśmy się skupić na grillach które oferują niewielkie powierzchnie rusztu i maksymalnie 3 palniki, które będą dostarczać energii cieplnej do naszych potraw.
Jeśli będziemy grillować dla większej ilości osób jednocześnie nawet okazjonalnie to warto podejść do tematu na zasadzie minimum 3 palniki a najlepiej co najmniej 4 palniki. Wraz z ilością palników rośnie powierzchnia rusztów w urządzeniu oraz moc, co oznacza, że możemy grillować znacznie większe ilości potraw.
No, ale jak zwykle chcemy grillować dla naszej dwu czy maksymalnie dla czteroosobowej rodziny a okazjonalnie organizujemy przyjęcia dla 15-20 osób to co wtedy?
Postawiłbym na grilla z większą powierzchnią rusztu i pamiętajmy że nie musimy używać grilla w 100% to znaczy wykorzystywać całkowitą powierzchnię rusztu. W zależności od potrzeb możemy grillować np. na jednym lub dwóch palnikach ograniczając powierzchnię rusztów i moc dostarczanej energii. Warto wziąć pod uwagę czynnik, że posiadając grilla z dużą powierzchnią zawsze go możemy wykorzystywać część powierzchni rusztu a posiadając grilla małego będzie trudno go powiększyć.
Po drugie: Jakie są nasze potrzeby jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie grilla, które znajduje się wraz z całym urządzeniem.
Tutaj na myśli mam np.: kuchenkę boczną lub rożno wraz z dedykowanym do rożna palnikiem. Jeśli chcemy posiadać wszystkie w/w udogodnienia to producenci oferują grille w tym samym modelu ale z różnym wyposażeniem.
Możemy zakupić grilla, który nie posiada kuchenki bocznej i rożna lub posiada tylko kuchenkę boczną lub posiada obie te opcje jednocześnie.
Takim dobrym przykładem jest seria Baron z firmy Broil King gdzie model Baron 420 wyposażony jest tylko w cztery palniki. w wersji modelu Baron 440 otrzymujemy w standardzie kuchenkę boczną a model Baron 490 oferuje kuchenkę boczną oraz rożno elektryczne z dedykowanym palnikiem do potraw przygotowywanych na rożnie.
Po trzecie: Należy sprawdzić z czego wykonany jest piekarnik?
Aha piekarnik w grillu gazowym to ta dolna część z rusztem oraz pokrywa. Jeśli dolna część piekarnika oraz pokrywa wykonana jest z cienkiej blachy to zakupu takiego egzemplarza raczej bym unikał.
W dobrych grillach piekarniki w dolnej części wykonane są zwykle z odlewu stopów aluminium co przekłada się na trwałość i jednocześnie na utrzymywanie wysokiej i na stabilnym poziomie temperatury.
Na dalszą cześć artykułu zapraszam w kwietniu.