Zakup grilla gazowego- jak wybrać ten właściwy? Cz.2
Po trzecie- dalsza cześć: Po zapoznaniu się z trzema wcześniejszymi kryteriami, chciałbym jeszcze uzupełnić informacje dotyczące górnej część piekarnika, czyli pokrywy. Pokrywa powinna posiadać dobre właściwości izolacyjne. Zwykle pokrywy są wykonane z odlewu stopu aluminium lub z blachy, które posiadają od wewnętrznej strony pokrywy dodatkowy płaszcz, który poprzez utworzenie szczeliny powietrznej zapewnia dobre parametry cieplne.
Jeśli pokrywa grilla nie jest wykonana jak opis powyżej, to grill może posiadać gorsze parametry izolacyjne. Zawsze można nadrobić gorszą izolację poprzez moc palników i nieco większe zużycie gazu. W grillach budżetowych lub marketowych bardzo często cały piekarnik wykonany jest z blachy a większe zapotrzebowanie na energię jest tutaj rekompensowane przez ilość i moc palników.
Po czwarte: Warto sprawdzić czy pod powierzchnia rusztu znajdują się szyny aromatyzujące i jaką powierzchnię pod rusztem zajmują. Jeśli szyny aromatyzujące lub aromatyzery zasłaniają tylko palniki gazowe a pozostała powierzchnia pod rusztem jest otwarta, to raczej osobiście unikałbym zakupu takiego grilla. O szynach aromatyzujących pisałem w artykule dot. systemu PGT z firmy Broil King. Zapraszam do artykułu, znajdziesz tam informacje dot. roli szyn aromatyzujących/ aromatyzerów.
Reasumując im więcej powierzchni pod rusztem zajmują aromatyzery tym lepiej, takie rozwiązanie znajdziesz w grillach Broil King a powyższe zdjęcie przedstawia jak to wygląda w dobrym grillu.
Po piąte: Ruszt, w grillu spełnia ważna funkcję, ponieważ to dzięki niemu energia cieplna z palników jest skumulowana i przekazywana do potraw. Zasada jest prosta im więcej żelaza w ruszcie tym lepiej. Jeśli grill, którego zamierzasz kupić posiada ruszt wykonany z blachy pokrytej spiekiem ceramicznym lub jest wykonany z drutu to sugeruję głęboko przemyśleć zakup tak wyposażonego grilla.
Po prostu w dobrych grillach gazowych ruszt jest wykonany z odlewu żeliwa, w grillach marki Broil King ruszty te są dwustronne, co wpływa na smak i aromat potraw. Dokładnie o tych cechach rusztu piszę w artykule który znajdziesz tutaj. W grillach z najwyższej półki ruszty wykonane są z grubych prętów lub nawet z odlewu stali szlachetnej. Ten ostatni ruszt znajdziemy w grillach z serii Imperial firmy Broil King.
Po szóste: W grillu ważne są udogodnienia takie jak półki boczne, które spełniają funkcje blatu roboczego, fajnie jak półki są wyposażone w haczyki do zawieszania drobnych aczkolwiek przydatnych akcesoriów w grillowaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość składania półek bocznych, dzięki czemu w okresie kiedy nasz grill jest magazynowany zajmuję mniej przestrzeni.
Kółka w grillu pozwalają na wygodne przetransportowanie urządzenia w dogodne miejsce i takich kółek jezdnych grill powinien posiadać minimum 2 szt. ( nie dotyczy grilli małych, mobilnych, składanych, które zwykle stoją na nóżkach). Kółka jezdne w grillu powinny posiadać blokadę aby nasz grill stojąc gdzieś na pochyłości nie odjechał nam z potrawami.
Zapalarka piezoelektryczna to obowiązkowe wyposażenie każdego grilla, przecież nie będziemy uruchamiać grilla przy pomocy zapałek czy zapalniczki, no chyba że awaryjnie.
Po siódme: W grillach często spotyka się szafki, w których możemy zmieścić butle z gazem zasilającym urządzenie, bardzo często szafka umożliwia również przechowywanie w niej akcesoriów.
Grille dostosowane do polskich warunków posiadają przestrzeń w szafce, która umożliwia schowanie w niej butli 11 kg, czyli takiej jaką możemy kupić prawie na każdej stacji benzynowej. Mniejsze szafki nie deprecjonują grilli zawsze możemy nabyć butlę o mniejszej pojemności, z tym że ich dostępność jest nieco mniejsza. Pamiętajmy też że czasem producenci oferując atrakcyjniejszą cenę za urządzenie nie wyposażają grilli w szafki. Tutaj musimy sami dokonać wyboru i zdecydować czy chcemy posiadać szafkę czy nie. Podczas wizyt klientów z sklepie bardzo często klienci zwracali na tą cechę uwagę i mając do wyboru bardzo dobrego grilla bez szafki wybierali bardzo dobrego grilla z szafką, która mieściła 11kg butlę z paliwem.
W zasadzie teraz powinno być „Po ósme” i tutaj powinienem napisać o budżecie. Jednak przekornie nie chciałbym podawać, że grill za „x zł” będzie lepszy niż ten za „y zł”.
Grill ma służyć przez wiele lat, osobiście spotkałem się z klientem, który używa grilla Broil King model Monarch od 29 -ciu już lat. (Serdeczne Pozdrowienia dla Pana Krzysztofa) i na taki okres użytkowania się nastawmy i przeliczny czy 150 czy 300 zł rocznie za korzystanie z grilla to dużo.
Mogę rekomendować aby przy wyborze grilla najpierw kierować się cechami grilla a na końcu ceną, wtedy nasz zakup będzie bardziej racjonalny i większa satysfakcja z użytkowania.
Serdecznie dziękuję za uwagę i zapraszam do naszego sklepu internetowego i stacjonarnego.