Infolinia:  723 641 748

PON-PIĄ:  09:00-17:00

RATY 0% PayU

Skrzynka wędzarnicza na pellet Broil King 60181

Przygotowując potrawy z grilla poszukujemy smaków i aromatów, które pozwolą podnieść nasze umiejętności na wyższy poziom grillowania. Jedni z nas poszukują  grillowo-kulinarnych urozmaiceń w zaciszu własnego ogródka przeprowadzając doświadczenia z przygotowywaniem różnych potraw. Niektórzy z nas szukają nowych doznań smakowych by się nimi dzielić, bo któż nie chciałby zachwycić gości podczas  grillowego przyjęcia  wykwintną potrawą, oryginalnym smakiem czy zaskakującym niecodziennym sposobem jej przygotowania.

W poszukiwaniu grillowych doznań pomoże nam Broil King oferując szeroki wybór akcesoriów do grillowania, które nie tylko nas kulinarnie zainspirują ale też będą rozwijały nasze grillowe pasje.

W akcesoriach firmy Broil znajdziemy z pozoru nie rzucająca się specjalnie w oczy metalową skrzynkę, która jeśli odważymy się użyć  pozwoli nam na eksperymenty lub dosyć istotnie może zmienić aromat i smak przygotowywanych na grillu potraw.

Skrzynka wędzarnicza na pellet Broil King 60181, umożliwi nam wprowadzenie dymnego aromatu do potraw, służy do podwędzania oczywiście sama skrzynka nie zdziała cudów ale napełniając ją drzewnym pelletm uzyskamy aromatyczny dym, który ze zwykłej karkówki uczyni  danie jak z królewskiego stołu.

Jak to uzyskać? Wystarczy napełnić skrzynkę drzewnym pelletem w ofercie Broil Kinga znajdziemy kilka rodzajów pelletu o których napiszę w oddzielnym artykule. Dodam tylko że pellet to skompresowane fragmenty drewna, która pod wysokim ciśnieniem agregowane są w słupki. Można powiedzieć że w pellecie jest więcej drewna niż w wiórkach czy zrębkach drzewnych, te skompresowane fragmenty drewna pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzają dym przekazując charakterystyczny aromat do potrawy. Wystarczy napełnić skrzynkę pelletem oraz umieścić ją w grillu, możemy położyć skrzynkę na aromatyzerach lun bezpośrednio na ruszcie.

Dodam że kształt skrznki jest tak wyprofilowany by skrzynka miesciła się pomiędzy falami aromatyzerów.

Pelletu nie moczymy w wodzie czy innych płynach ponieważ pod wpływem wilgoci będzie się rozwarstwiał i lekko pęczniał i przez to zostanie zakłócony proces  dymnego spalania się pelletu.

Napełniona skrzynka wystarczy na około 20-30 minut wytwarzania dymu, jeśli ustawimy skrzynkę bezpośrednio na aromatyzerach warto ograniczyć moc palnika, który będzie bezpośrednio będzie oddziaływał na zawartość skrzynki, po prostu najlepsza temperatura do wytwarzania się dymu to około 350-380 °C. Zbyt wysoka temperatura spowoduje zapłon pelletu a nie o to nam przecież chodzi.

Dodatek dymu do aromatyzowania potrawy powinniśmy wprowadzić do potrawy pod koniec czasu grillowania, aromat dymu powinien być przysłowiową kropka nad ‘i”. Dym też nie może być zbyt dominujący tylko powinien się wymieszać z aromatem mięsa i jak to mówią profesjonaliści powinna być lekka nuta aromatu i smaku w daniu, która pozwala nam się rozkoszować czym nieoczekiwanym w danej potrawie, wtedy efekt jest piorunujący. Wszystko co robimy na grillu wymaga cierpliwości i doświadczeń aby uzyskać efekt o jaki nam chodziło.

Dane techniczne, wymiary i krótki techniczny opis skrzynki wędzarniczej na pellet Broil King 60181 znajdziesz Tutaj

Zapraszam do eksperymentowania  z dymem w grillu a używanie skrzynki wędzarniczej na pellet z pewności nam w naszych grillowych dokonaniach pomoże.

Zostaw komentarz