Infolinia:  723 641 748

PON-PIĄ:  09:00-17:00

RATY 0% PayU

Problem z grillem gazowym-jak sobie z poradzić? cz.2

W drugiej części artykułu dotyczącego rozwiązywania problemów technicznych z grillem gazowym, podpowiadam proste metody na niektóre problemy z jakimi może się spotkać użytkownik grilla.

4. Grill nie osiąga żądanej temperatury.

a. Sprawdzić czy wszystkie palniki palą się w całości i jednostajnie, jeśli nie to przeprowadzić czynności opisane w punkcie „3” i „4”

b. Sprawdzić położenie reduktora na butli- reduktor powinien znajdować się w pozycji horyzontalnej jeśli jest założony na butlę pod katem należy poprawić jego ustawienie

c. Zmienić butlę z gazem, mieszanka znajdująca się w butli może posiadać niewłaściwe parametry.

d. Zadziałało zabezpieczenie przeciwypływowe w reduktorze, po zakręceniu zaworu w butli- należy odkręcić zawór i wykonać nim kilka energicznych ruchów na boki i góra-dół, powinno to przywrócić reduktor do prawidłowej pracy

e. Zmienić ustawienie grilla względem wiejącego wiatru, silny wiatr może powodować niejednostajne palenie się palników dodatkowo wychładza pokrywę piekarnika w której znajduje się termometr.

5. Nie mogę uruchomić palnika dedykowanego do rożna.

Jeśli palniki główne w grillu pracują, to nie powinniśmy korzystać z palnika gazowego, który jest dedykowany do rożna. Ciśnienie jakie powstaje w piekarniku nie pozwala na wydobywanie się gazu z palnika do rożna. Należy korzystać albo z palnika do rożna albo z palników głównych znajdujących się w piekarniku.

a. Sprawdzić czy iskra zapalająca gaz w palniku nie „ucieka na boki” w takim przypadku należy dogiąć iskrownika w kierunku palnika.

b. Jeśli nie działa iskrownik proszę przeprowadzić czynności opisane w pkt 1.ppt. d.

6. Po ściance grilla cieknie płyn– taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku kiedy zapomnimy włożyć tacki i misy na ociek lub kiedy jest już zapełniona

a. Należy sprawdzić czy tacka i misa na ociek jest na właściwym miejscu- założyć lub poprawić to wyposażenie

b. Sprawdzić i ewentualnie oczyścić tackę i misę z zanieczyszczeń.

7. Przy wietrznej pogodzie palniki pracują nierówno.

a. Należy ustawić grilla za osłoną, która będzie chroniła grilla przed silnymi podmuchami wiatru.

b. Ustawić grilla w taki sposób aby wiatr wiał na przednią część grilla, minimalizujemy wówczas działanie wiatru na prace grilla gazowego.

8. W grillu pali się ogień dużym płomieniem– Przy prawidłowym użytkowaniu i czyszczeniu grilla taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jak czyścić i konserwować grilla opisywałem w artykule który znajdziesz tutaj.

Jeśli z grilla wydobywa się duży płomień ognia to doszło do zapalenia się tłuszczu, który przez długi czas osadzał się na dole piekarnika.

To zjawisko w skrajnym przypadku może doprowadzić to do zdeformowania się piekarnika, co zrobić jak mamy pożar w grillu?

a. Zgasić wszystkie palniki przez zakręcenie kurków w grillu

b. Zakręcić zawór główny w butli z gazem

c. Jeśli grill znajduje się w pobliży palnych elementów lub elewacji odsunąć jak najdalej urządzenie od tego typu elementów- jeśli to bezpieczne i możliwe.

d. Nie otwierać pokrywy piekarnika- mniej tlenu to wolniejsze spalanie- można przykryć starym kocem aby skutecznie odciąć dopływ tlenu

e. Jeśli ogień nie maleje a wręcz wzrasta użyć gaśnicy samochodowej, kierując strumień gaśniczy do wnętrza piekarnia- nie używać wody do gaszenia- będą powstały rozpryski palącego się tłuszczu i ogień będzie przybierał na sile. Woda schładzając piekarnik może doprowadzić do jego pęknięcia.

Przypadek opisany w pkt 8. Jest dosyć skrajnym i drastycznym zdarzeniem, które nie miało miejsca u mojego klienta ale taka sytuacja zdarzyła się naprawdę. Winę za powstanie pożaru w grillu w tym przypadku ponosi użytkownik urządzenia. Grill przez długi okres czasu nie był czyszczony, duża ilość tłuszczu, która nagromadziła się na dnie piekarnika zapaliła się podczas użytkowania grilla i doszło do pożaru i deformacji piekarnika.

Grille gazowe są bezpiecznymi urządzeniami i przy eksploatacji zgodnej z instrukcją nie będą nam sprawić kłopotów. Moja osobista rada jest taka aby dbać o nasze grille z pewnością odwdzięczą się nam one bezawaryjną pracą i smacznymi daniami.

Jeśli nie jesteśmy samodzielnie w stanie sobie poradzić z niedomaganiami grilla to najlepiej zgłosić reklamację tutaj.

Zwrotnie skontaktuje się z Tobą pracownik serwisu, który z pewnością pomoże rozwiązać problem z grillem.

Zostaw komentarz