Problem z grillem gazowym-jak sobie z poradzić? cz.1
Korzystamy z grilla, który pracuje jak do tej pory bezawaryjnie, cieszymy się smacznymi i aromatycznymi potrawami aż tutaj którego dnia nasz grill gazowy odmawia z nami współpracy. Pół biedy jeśli chcieliśmy przygotować coś z grilla tylko dla siebie, w przypadku grillowego przyjęcia na które zaprosiliśmy całkiem sporo grupkę znajomych problem techniczny z grillem może wywołać sporą dawkę niepotrzebnych emocji. Poniżej chciałbym opisać kilka najczęściej występujących przypadków z grillami gazowymi Broil King z którymi moi klienci mierzyli się podczas ich użytkowania.
- Nie działa zapalarka piezoelektryczna
- Palnik gazowy w grillu pali się tylko częściowo
- Nie zapala się 1 lub 2 palniki w grillu
- Grill nie osiąga żądanej temperatury
- Nie mogę uruchomić palnika dedykowanego do rożna
- Po ściance grilla cieknie płyn podczas grillowania
- Przy wietrznej pogodzie palniki pracują nierówno
- W grillu pali się ogień dużym płomieniem
To wszystkie kłopoty, które przytaczam powyżej miały miejsce u moich klientów i chciałbym przybliżyć jak sobie można z nimi poradzić.
1.Jeśli nie działa zapalarka piezoelektryczna w grillu to przyczyn może być kilka.
a. Zużyta bateria, którą należy wymienić
b. Stara bateria, która wylała swoją zawartość do wnętrza zapalarki- należy usunąć i oczyścić wnętrze zasobnika- jeśli w dalszym ciągu nie działają iskrowniki należy sprawdzić przyczyny opisana w ppkt „c” i „d”
c. Niewłaściwie włożona bateria do zasobnika- zmienić sposób włożenia
d. Rozłączone kable elektryczne- trzeba sprawdzić czy kabel nie spadł z konektorów przy zapalarce lub na iskrowniku- zamontować kabel na konektorze iskrownika, poprawić mocowanie lub oczyścić końcówki w przypadku wystąpienia korozji na konektorach.
2. Palnik gazowy w grillu pali się tylko częściowo. W przypadku kiedy część palnika działa prawidłowo a część się nie pali, najprawdopodobniej doszło do zatkania otworów, którymi powinien wydobywać się gaz.
W takim przypadku należy oczyścić powierzchnię palnika oraz przetkać otwory, które nie dają płomienia. Wszystkie te czynności można wykonać zestawem narzędzi do konserwacji palników.Nie zapala się 1 lub 2 palniki w grillu, tutaj przyczyn może być kilka:
a. Zatkany palnik przez owady, które osiedliły się we wnętrzu, należy zdemontować palnik i oczyścić wnętrze palnika przy użyciu szczotki znajdującej się w zestawie do konserwacji palników.
b. Udrożnić otwory przez które powinien wydobywać się gaz
c. Sprawdzić czy dysza, która dostarcza gaz do palnik jest drożna- odkręcić kurek od gazu i sprawdzić czy dysza podaje gaz (będzie słychać i czuć że gaz się ulatnia z dyszy).
d. Zatkana lub zdekompletowana listwa iskrownika (to taki tunel, który łączy palniki) należy listę oczyść oraz połączyć obie części listy jeśli są oddzielnie.
Zapraszam do II części artykułu poświęconej informacjom jak poradzić sobie z grillem gazowym w przypadku kiedy nasze urządzenie nie domaga, który znajduje się tutaj.