Infolinia:  723 641 748

PON-PIĄ:  09:00-17:00

RATY 0% PayU

Pizza na grillu? tak to możliwe!

Jeśli myślimy o przygotowaniu pizzy, to co oczywiste poza dobrymi składnikami potrzebny nam jest piekarnik lub piec chlebowy. O ile piekarnik praktycznie znajduje się każdym domu to już piec chlebowy jest rzadkością.

Jeśli jednak posiadamy dobrego grilla gazowego, który dobrze trzyma ciepło i wilgotność to zamiast piekarnika czy pieca możemy wykorzystać naszego grilla. To wcale nie żart i już tłumaczę dlaczego, w piekarniku domowym możemy uzyskać przeciętnie najwyższą temperaturę około 250-260 o C, tymczasem pizzę lepiej piec krótko ale w wyższej temperaturze około 300-320 oC. Dobre grille uzyskuję te wyższe temperatury i jednocześnie je utrzymują nie wysuszając potraw.

No tak ale jak ułożyć pizzę na grillu. W tym zadaniu pomoże nam dodatkowe akcesorium, którym jest kamień do pizzy. Dzięki rozgrzanemu kamieniowi w grillu możemy stworzyć bardzo podobne warunki jak w piecu chlebowym. Po nagrzaniu kamienia układamy przy pomocy szufli do pizzy przygotowana porcje ciasta wraz z dodatkami i pieczemy około 5-8 minut przy zamkniętej pokrywie piekarnika. W tym czasie pizza piecze się i rośnie a po wyjęciu jest gorąca i chrupiąca.

Oczywiście dobrze mieć dobrego grilla, w którym możemy osiągnąć wysokie temperatury. Ja mogę polecić grille marki Broil King.

Naszą pizzę piekliśmy w grillu Regal z firmy Broil King

No to już wiemy jak upiec pizzę w grillu, pozostaje tylko posiadać dobry przepis na ciasto, które jest tutaj kluczem do sukcesu.

Składniki na dwie porcje ciasta:

  • Mąka Manitoba – 200 g
  • Mąka 00 – 300 g
  • Woda o temperaturze pokojowej – 300 ml
  • Oliwa z Oliwek Extra Virgin – 35 g
  • Sól – 10 g
  • Świeże drożdże piwne 5 g (lub 1,5-2 g, jeśli są suche)

PRZYGOTOWANIE CIASTA NA PIZZĘ KROK PO KROKU

Krok 1

Ciasto na pizzę polecamy wyrabiać ręcznie, ale jeśli wolisz używać miksera, możesz postępować zgodnie z tymi samymi procedurami. Zacznij od wlania drożdży do wody o temperaturze pokojowej  i dobrze je rozpuść. Alternatywnie można również rozdrobnić drożdże do mąki, wynik się nie zmieni.

Krok 2

Wsyp mąkę Manitoba i mąkę 00 do pojemnika/salaterki.

Krok 3

Następnie wlewaj wodę po trochu ugniatając ciasto rękami. (idealna temperatura wody to 25 °) Po nalaniu połowy płynu można również dodać sól

Krok 4

Dalej ugniataj ciasto, wlewając wodę po trochu, aż do uzyskania jednorodnej mieszanki.

Krok 5

W tym momencie można dodać olej, również wlewany po trochu, kontynuując zagniatanie.

Krok 6

Na koniec przenieś ciasto na powierzchnię roboczą i ugniataj je rękami aż będzie gładkie i jednorodne.

Krok 7

Po uzyskaniu ładnego, gładkiego ciasta odstaw je na około 10 minut na powierzchnię roboczą, przykrywając je miską.

Krok 8

Po odpoczynku lekko je zagnij: wyobraź sobie, że kula jest podzielona na 4 części , weź koniec każdego z nich, delikatnie pociągnij i złóż w kierunku środka, na koniec nadaj kształt kuli. Tak uformowane ciasto przełóż do miski, przykryj folią spożywczą  i pozostaw do wyrośnięcia.

Krok 9

Dla wygody miskę można wstawić do piekarnika wyłączoną, ale przy włączonym świetle, aby w środku osiągnęła temperaturę 26-28 °, idealną do zakwasu; alternatywnie możesz też trzymać miskę w ciepłym miejscu.  Zazwyczaj ciasto powinno podwoić swoją objętość po 2 godzinach.

Krok 10

Po upływie czasu dojrzewania ciasto  należy przenieść na blat i podzielić na pół. W razie potrzeby można lekko mąką posypać blat.

Krok 11

Uformuj ciasto, tak jak wcześniej, a następnie odwróć je i kontynuuj wirowanie: obracanie ciasta oznacza obracanie go rękami na powierzchni roboczej, przybliżanie do siebie, a następnie kilkakrotne odsuwanie, aż uzyskasz gładka i regularna kula.

Krok 12

Przełóż dwa ciasta na blachę  i odstaw je na kolejne pół godziny,  przykryj folią lub ściereczką, Po odpoczynku  rozwałkuj ciasto na stole ułuż na łopatce i połóż farsz na cieście według własnego uznania.

Nie zapomnij umieści pizzy w rozgrzanym grillu na kamieniu 🙂

Efekt końcowy:

Wyszło smacznie i chrupiąco, jak z pieca. Polecam

Zostaw komentarz