Infolinia:  723 641 748

PON-PIĄ:  09:00-17:00

RATY 0% PayU

Konserwacja elementów żeliwnych grilla.

O ile mamy bezpośredni kontakt z klientami zawsze pada pytanie jak konserwować grilla?

Klienci szczególnie pytają o to jak dbać o ruszt żeliwny jak konserwować płytę żeliwną?

Żeliwo jest dobrym materiałem akumulującym i rozprowadzającym ciepło, przy czym nie wchodzi w reakcję z potrawami i nie wydziela szkodliwych dla ludzi związków. Żeliwo  od lat jest stosowane w kuchniach a naczynia do pieczenia czy smażenia wykonane z żeliwa uważane są za bardzo dobre i pożądane kuchennym akcesorium.

Czy właściwie jest żeliwo? Żeliwo to związek żelaza i węgla, który powstaje przy wytopie żelaza z rudy tego żelaza.

Żeliwo ma bardzo praktyczne zastosowanie dla człowieka od wielu dziesięcioleci a nawet już od co najmniej dwóch stuleci ponieważ łatwo było uzyskiwać z niego filigranowe kształty, wystarczyło doprowadzone dzięki wysokiej temperaturze wlać do wcześniej przygotowanej formy. W przeszłości wielu elementów architektonicznych było właśnie wykonywanych z żeliwa np.:. ogrodzenia, elementy balustrad czy lampy gazowe.

Materiał ten znalazł też zastosowanie do budowy pieców, elementów kuchni czy budowy brytfanek i innych naczyń, które było odporne na temperaturę a a jednocześnie zapewniały doskonała kumulacje ciepła Okres industrialny XIX wieku prowadził do domostw po prostu nowoczesność, którego elementem były wyroby z żeliwa. No to tyle tej historii ponieważ mamy omawiać jak dbać o elementy żeliwne w naszym grillu.

Ruszty w grillach Broil Kinga wykonane z żeliwa posiadają zabezpieczenie w postaci powłoki ceramicznej ale powłoka ta jest porowata ze względu na to  aby mogła się rozszerzać i kurczyć w raz ze zmianami temperatury rusztu, płyt lub woka czy żeliwnej brytfanki. Ta ażurowość powłoki ceramicznej powoduje, że tlen dostaje się do żelaza i po prostu powstaje tlenek żelaza czyli popularna rdza.

Aby elementy żeliwne zabezpieczyć przed korodowaniem należy uniemożliwić dostawanie się tlenu do powierzchni żelaza. W tym celu stosuje się oleje, które nie odparowują szybko z powierzchni żeliwa a przy wysokiej temperaturze wnikają w żeliwo, które też ma porowatą budowę uszczelniając powierzchnię żeliwa i tworząc  warstwę ochronną na jego powierzchni.

Ponieważ ruszty czy płyta nagrzewają się do wysokiej temperatury należy do ich konserwacji stosować olej, który mimo wysokiej temperatury pozostanie jak najdłużej na ich powierzchni.

Oczywiście bardzo istotna sprawa aby do konserwacji rusztów i akcesoriów wykonanych z żeliwa stosować olej jadalne, nie stosujemy olejów przeznaczonych do przemysłu ich związki są szkodliwe dla naszego zdrowia przy spożyciu.

Więc pamiętajmy aby stosować tylko oleje jadalne, ważne jest to aby olej w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury jaka powstaje w grillu nie odparował za szybko. Poza własnościami konserwującymi żeliwo olej który utrzymuje się na jego powierzchni tworzy cienki film, który powoduje, że potrawy nie przywierają do powierzchni rusztu czy płyty.

Do najlepszych olejów które rekomenduję do stosowania do konserwacji jest olej z awokado, olej ryżowy oraz olej rzepakowy. W zależności od danych źródłowych olej z awokado odparowuje przy temperaturze ok 270°podobna temperaturę dymienia posiada również olej ryżowy, olej rzepakowy charakteryzuje się temperaturą dymienia około 240°. W praktyce olej rzepakowy i ryżowy jest najbardziej dostępny w handlu.

Pamiętajmy aby po każdym grillowaniu, wypalić resztki potraw, wyszczotkować powierzchnię żeliwa i pokryć je olejem przy użyciu rozpylacza do oleju lub pędzelka silikonowego.

Rozpylacz oleju

Operację zabezpieczenia wykonujemy wówczas kiedy żeliwo już ostygnie i nie grozi nam poparzenie. Nie studzimy żeliwa w zimnej wodzie czy śniegu, ponieważ poddane szokowi termicznemu po prostu może pęknąć.

Tych kilka zasad pozwoli na utrzymanie elementów żeliwnych grilla oraz kuchennych akcesoriów wykonanych z żeliwa na długie i bezpieczne ich użytkowanie.

Zostaw komentarz