Infolinia:  723 641 748

PON-PIĄ:  09:00-17:00

RATY 0% PayU

Jaki gaz kupić do grilla gazowego?

Po decyzji o zakupie grilla gazowego, zawsze zadajemy sobie pytanie: jaki gaz kupić? Czy mieszanka propan-butan będzie właściwa, czy może lepiej kupić czysty propan? No i w jakiej butli ma być ten gaz? Zanim na grillu powstanie pierwsza potrawa, trzeba wszystko przemyśleć. Nie tylko zakup grilla wymaga przejścia całego procesu od analizy, do decyzji. Podobnie przedstawia się również zakup odpowiedniego gazu.

Pierwsze skojarzenie, jakie pojawia nam się w głowie, to że gaz jest niebezpieczny i nie za bardzo wiemy, co mamy kupić do naszego wymarzonego grilla. Przecież chcemy kupić najlepsze i najzdrowsze paliwo, żeby wystarczało na długo i było bezpiecznie. Jak to więc jest naprawdę z tym gazem?

Butle gazowe

Grille gazowe muszą być dostosowane do butli dostępnych w Polsce. Najbardziej popularne są butle gazowe, które mieszczą ok. 11 kg gazu i są wykonane ze stali. Można je kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej.

Butle kompozytowe z gazem propan-butan

Najczęściej w takiej butli znajduje się mieszanka gazów propan-butan. Na rynku dostępne są butle kompozytowe, które mieszczą również 11 kg gazu. Różnią się tym, że są po prostu lżejsze od tych stalowych, co jest ich bardzo dużą zaletą. Niestety, liczba punktów które, oferują gaz w butlach kompozytowych, nie jest zbyt duża, a co za tym idzie, wymiana butli wymaga znalezienia w najbliższej okolicy dystrybutora.

Butle stalowe z gazem propan-butan

Można również zakupić butle stalowe, w których znajduje się 8 kg gazu, a sama butla waży ok. 6 kg. Zaletą tych butli jest mniejsza waga całkowita oraz mniejszy rozmiar, w stosunku do butli kompozytowych, o poj. 11 kg. Niby nie duża różnica w kilogramach, ale podczas noszenia… robi to znaczną różnicę. 🙂 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Warto zapytać sprzedawcę, jaką butlę należy kupić lub po prostu, jaka butla zmieści się w szafce grilla.

Z doświadczenia możemy podpowiedzieć, że jeśli decydujesz się na zakup stalowej butli 11 kg, to wybieraj tę bez kołnierza, gdyż będzie ją łatwiej umieścić w szafce grilla. Butla 8 kg praktycznie bez problemów zmieści się w każdym grillu i będzie ją można łatwo włożyć i wyjąć podczas koniecznej wymiany.

Reduktory i szczelność podłączenia

Reduktory w grillach gazowych są dostosowane do gniazd, występujących w butlach gazowych, więc wszystko powinno pasować bez żadnego problemu.

Po podłączeniu butli do grilla, należy zawsze sprawdzić szczelność takiego połączenia, najlepiej specjalną pastą w sprayu lub w ostateczności „nosem”. Dopiero wtedy, gdy połączenie jest szczelne, można umieścić butlę gazową w grillu.

Pamiętajmy, aby zawsze zakręcać butlę z gazem, kiedy nie używamy grilla!

Nasi klienci często zadają nam poniższe pytania dotyczące stosowanego gazu w grillach:

„Jaki gaz do grilla?

O co chodzi z tymi mieszankami?

Jaki ma być ten gaz?

Czy używanie gazu jest bezpieczne?”

Od wiosny do jesieni – PROPAN-BUTAN

W okresie od wiosny do jesieni możemy używać mieszanki propan-butan, czyli tego najbardziej dostępnego gazu, ale jeśli chcemy grillować w zimie, to po jakimś czasie w takiej butli z propanem-butanem zostanie nam około połowy wagi, a gaz nie będzie chciał się wydostawać z butli.

W zimie – czysty PROPAN

W okresie zimy najlepiej używać czystego propanu. Dlaczego?

Temperatura minimalna, w której butan przechodzi w stan lotny (czyli zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy) wynosi -4oC, co oznacza, że przy lekkim mrozie, około -5oC, butan pozostanie w butli, natomiast będzie się z niej wydobywał tylko propan. Dlaczego? Propan zmienia się w gaz w temperaturze już od -47oC. W zimie zatem lepiej stosować czysty propan.

Czy używanie gazu w butlach jest bezpieczne?

Butle gazowe podlegają technicznym rygorom, tak by były bezpieczne. Trzeba się bardzo postarać, aby doprowadzić do eksplozji butli. Butla sama w sobie nie jest groźna. Groźny natomiast jest gaz, który w wyniku rozszczelnienia, łączy się z powietrzem i gwałtownie się spala.

Pamiętajmy, że gaz jest cięższy od powietrza i w przypadku wycieku będzie gromadził się przy podłożu. Na wolnym powietrzu, w przypadku zapłonu inicjującego, po prostu się spali, ale lepiej nie przebywać w takim miejscu. Jeśli gaz ulatnia się w pomieszczeniu, to trzeba je przewietrzyć, no i nie prowokować zapłonu (mała iskra może spowodować zapłon gazu). 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że od teraz temat stosowani gazu jest już bardziej przyjazny i mniej przerażający. Nie powodów do obaw, wystarczy posiadać minimum wiedzy na temat gazu oraz grilla gazowego aby bezpiecznie eksploatować urządzenia nim zasilane. Należy pamiętać o zakręceniu głównego zaworu w butli w czasie kiedy nie korzystamy z grilla.

Zostaw komentarz