Infolinia:  723 641 748

PON-PIĄ:  09:00-17:00

RATY 0% PayU

Jak zrobić domowy wędzony schab, baleron czy boczek? Sprawdzony przepis na wędzone mięso

Jak zrobić pyszny domowy wędzony schab, baleron czy boczek? Początkującym adeptom wędzonych smakołyków często brakuje sprawdzonego przepisu na wędzone mięso ale też trochę i doświadczenia. Nie martw się, doświadczenie przychodzi z czasem a poprzedzone jest często wieloma nieudanymi próbami. Ja poniżej postaram Ci się pomóc w tym by jednak już Twoje pierwsze podejście do wędzenia mięsa zakończyło się pełnym sukcesem. Jeśli chcesz poznać sprawdzony przepis i garść porad na to jak w prosty sposób zrobić pyszny domowy wędzony schab, baleron czy boczek, jesteś we właściwym miejscu.

Sprawdzony przepis na domowy wędzony schab, boczek, baleron

Nim zacząłem samodzielnie produkować swoje wyroby z wieprzowiny miałem sporo wpadek, które o mały włos zniechęciłyby mnie do domowej produkcji wędlin. Ale nie poddałem się, to właśnie te nieudane próby, wpadki pomogły mi zdobyć cenne doświadczenie, którym chcę się z Tobą podzielić.

Teraz  w kilku punktach postaram się opisać jak i co należy zrobić aby domowe wędzone produkty wyszły dobrze, cieszyły i smakowały wykonawcy, jego rodzinie oraz znajomym.

Peklowanie mięsa na mokro

 • Mięso pekluję zwykle w oparciu o „super kalkulator peklowania”. Narzędzie to jest do ściągnięcia z internetu i jest całkowicie darmowe. Osobiście bardzo go polecam ponieważ mocno ułatwia mi pracę.
 • Pamiętajmy, że po rozpuszczeniu peklosoli w wodzie, czystym roztworem wykonujemy nastrzyki w mięso. Wystarczy ich kilka (5-8 w zależności od wielkości mięsa).
 • Roztwór peklosoli później wzbogacamy przyprawami oraz czosnkiem. Ja zwykle używam gotowych mieszanek ziołowych do peklowania. To mi się osobiście sprawdza. Dodaję również kilka ząbków czosnku, które wyciskam w wyciskarce.
 • Po włożeniu mięsa do pojemnika z peklosolą całość wstawiam do lodówki na tyle dni ile zaplanowałem do wędzenia.
 • Co dzień przekładam mięso w pojemniku aby peklosól wszędzie dotarła. Jeśli wszystko jest prawidłowo, mięso będzie mieć ładny różowy kolor. Idealna temperatura do peklowania to 6-8 oC.

Wiązanie mięsa do wędzenia, wkładanie mięsa do siatki

 • Po zakończeniu peklowania mięso należy związać sznurkiem wędzarniczym lub zaaplikować w siatkę wędzarniczą. Kawałki mięsa powinny być ściśnięte ale z wyczuciem nie ma co przesadzać.

Jak suszyć mięso do wędzenia?

 • Po zasznurowaniu lub zasiatkowaniu mięsa, musimy je obsuszyć. Suszenie przeprowadzamy w przewiewnym pomieszczeniu lub mechanicznie.
 • Obsuszanie w wędzarni, dla mnie jest najprostsze, ponieważ po włożeniu mięsa do komory instaluję i tylko włączam osuszacz. Osuszam mięso około 1,5 – 2 godziny i mogę przystępować do wędzenia.
 • Zastanawiasz się pewnie dlaczego właściwie obsuszamy mięso? A po to, by składniki dymu nie przyklejały się do powierzchni mięsa i w ten sposób nie zmieniały smaku.

Jak uwędzić domowy wędzony schab, baleron i boczek?

Zwykle wędzę mięso w wędzarni Borniak. Wędzarnia Borniak to elektryczne i automatyczne urządzenie, która ułatwia mi bardzo pracę ponieważ daje dobry dym, trzyma temperaturę i nie trzeba praktycznie pilnować niczego.

 • Wędzenie moich baleronów, schabów i boczków przeprowadzam w temperaturze 60 o C przez około 4 do 6 godzin w zależności od wielkości porcji mięsa i koloru. Takim najprostszym wskaźnikiem jak długo wędzić jest kolor powierzchni mięsa. Jak mięso jest ładnie przydymione to można uznać że mięso jest uwędzone.
 • Pod koniec wędzenia podnoszę temperaturę w wędzarni do 95 oC i podpiekam mięso aby w zewnętrznej warstwie zamknęły się pory. Zwykle trwa to około 30 minut.

Parzenie mięsa wędzonego

Jestem zwolennikiem wędlin parzonych co najmniej z dwóch powodów. Osobiście nie lubię mięs w charakterze surowych, a poza tym jeśli chciałbym uzyskać w wędzarni temperaturę mięsa w wewnątrz 72 oC to zajmowałoby to zbyt dużo czasu. Dlatego także parzę mięso.

Do garnka nalewam wodę (wody nie solę) i gotuję. Na 1 kg mięsa nalewamy 1,5 litra wody. Po tym jak woda zaczyna wrzeć, wyłączam kuchenkę i wkładam mięso do garnka (temperatura powoli schodzi do 80 oC). W momencie w którym woda osiągnie 80 o C włączam kuchenkę i utrzymuję temperaturę wody na poziomie 80-82 oC. Parzę do momentu aż mięso osiągnie wewnątrz 72-73 oC. Do pomiaru używam termometru z 2 sondami.

 • Uwaga: Zawsze jako pierwszą mierzę temperaturę w najmniejszym kawałku mięsa i jak dojdzie do 72-73 oC to wyciągam z wody a sondę pomiarową przekładam do większego  w kolejności kawałka mięsa itd.
 • Mięsa po parzeniu nie hartuję, robiłem tak  wcześniej ale wychodziło twarde, więc układam na półmisku aby ostygło w temperaturze pokojowej a później umieszczam w lodówce.
 • Uwaga:  Nie powinniśmy przedłużać parzenia ponieważ schab czy szynka będą po prostu suche. To częsta wada pierwszych wyrobów ponieważ chcemy „przedobrzyć”.

Daj znać w komentarzu poniżej czy powyższe porady/przepis na domowy wędzony schab, boczek, baleron, sprawdził się i w Twoim przypadku. Nie zawahaj się pochwalić swoimi domowymi wyrobami i prześlij zdjęcia swoich wędzonek.

Zostaw komentarz